פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הצד האופטימי של הטיפול בהפרעות קשב

   מהם הדברים המדאיגים ביותר בהפרעת קשב וריכוז, איך משיגים שליטה ואיזון ומה רובנו כלל לא יודעים על ההפרעה? שיחה אופטימית עם טליה שימל?שחם, פסיכולוגית חינוכית ושיקומית

   ילד מחייך למצלמה (ShutterStock)
   הבנתם ומציאת טיפול הולם מאפשרים פיתוח כישרונות ייחודיים

   "אם מתערבים בזמן הנכון מצליחים להשיג איזון ושליטה", אומרת טליה שימל?שחם, פסיכולוגית חינוכית ושיקומית שעוסקת באבחון הפרעות קשב וריכוז כבר 12 שנה. תפסנו אותה לשיחה קצרה ואופטימית על חשיבות הטיפול בהפרעת הקשב והריכוז.

   מהם הדברים שהכי מדאיגים הורים לילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז?
   "זה משתנה לפי גיל הילד. הורים לילדים בגיל בית הספר מודאגים מקשיי הלימוד, מקשיים רגשיים כמו פגיעות גבוהה, מהיעדר מוטיבציה (לאור כישלונות מרובים) ומקשיים התנהגותיים כמו אי קבלת מרות וקושי בהתנהלות לפי כללים. הורים לבני נוער מודאגים בדרך כלל מאי שקט, מקשיים בהתארגנות ובניהול זמן ולעתים גם מתסמיני חרדה, שמקורם בקושי להתארגן למשימות מורכבות ולעמוד ביעדים. הנטייה לשכוח משימות ולהיכשל בבחינות מביאה לירידה בתחושת המסוגלות.

   "חשוב לדעת שקשיי התארגנות וקשיים חברתיים עלולים להופיע בכל גיל. ההשלכות עלולות להיות פגיעה ביחסים הבינאישיים, בעיקר עם דמויות סמכות כמו מורים והורים המתוסכלים מתפקוד הילד ואינם מצליחים לקיים עמו דיאלוג מאוזן, לקבל את הקושי שלו ולהבינו".

   ובדרך כלל מצליחים להביא את הילדים לאיזשהו איזון? לשליטה? להצלחה?
   "אם מתערבים מוקדם – כן. התערבות מוקדמת היא קריטית, הן משום שבכוחה למנוע פגיעה ועיכוב בהתפתחות הלימודית והן משום שהיא יכולה למנוע פגיעה בערך העצמי ופגיעה בתפקוד החברתי. מודעות לקשיים, הבנתם ומציאת טיפול הולם מאפשרים פיתוח כישרונות ייחודיים, מונעים תסכול, מגבירים את חוויית ההצלחה ומטפחים את תחושת המסוגלות.
   "חשובים מאוד גם יחסי הילדים עם הוריהם. עידוד ההורים והבנת הקשיים יכולים לעזור לילד להתרומם מעלה".

   תני דוגמה
   "אבחנתי פעם נערה בתחילת גיל ההתבגרות. בשל קשיים בלימודים היא הגיעה לאבחון פסיכו?דידקטי מקיף. אחרי שנשלול קיומן של לקויות למידה ניתן לנערה טיפול תרופתי וטיפול פסיכולוגי - דינמי והתנהגותי. הטיפול התרופתי שיפר את יכולות המיקוד והארגון של הנערה, הטיפול הפסיכולוגי עזר בשיקום ובחיזוק הערך העצמי ותחושת המסוגלות שלה וסייע גם בחיזוק מאפיינים אישיותיים והתנהגותיים שסייעו לה לנוע במרחבים חיוביים.

   "לאחר זמן מה הנערה סיגלה לעצמה כישורי ארגון שבאמצעותם הצליחה לנהל באופן מוצלח יותר את סדר היום שלה, לעמוד במטלות הלימודים ולהתמודד עם מבחנים.
   "בזירה החברתית חל שיפור משמעותי שכן, עם השיפור בדימוי העצמי (גם בעקבות ההצלחה בלימודים וגם בעקבות שיפור היחסים עם ההורים ועם קבוצת השווים), הנערה העזה להתנסות בפעילויות שמהן חששה - עמידה בפני קהל, חשיפת תכנים אמנותיים שיצרה, השתתפות בפרויקטים קהילתיים ופיתוח יכולות משחק".

   ילד ואמא משוחחים (ShutterStock , שאטרסטוק)
   בכוחם של ההורים לייצר סביבה אופטימלית

   ספרי לנו משהו שמרבית האנשים לא יודעים על הפרעת הקשב והריכוז
   "פעמים רבות נלוות להפרעת הקשב לקויות למידה, אבל גם ילדים מחוננים עלולים לסבול מהפרעת קשב. עם זאת, מה שנראה כמו הפרעת קשב איננו תמיד הפרעת קשב. תסמיני דיכאון וחרדה, למשל, עלולים 'להתחפש' להפרעת קשב. בקרב ילדים קטנים דיכאון וחרדה יבואו לידי ביטוי בכעס, באי שקט וגם בקושי להתמקד במהלך מפגש או למידה בכיתה. ילד בדיכאון עלול גם להיראות מנותק, עייף וחולמני. בשל כך, לפני שרושמים לילד תרופות לטיפול בהפרעת קשב יש לשלול דיכאון שכן, טיפול בתרופות המיועדות להפרעת קשב עלול להחריף את תסמיני הדיכאון. האבחנה המבדלת קריטית".

   מהם הדברים המעודדים שאת יכולה לספר להורים בתחילת הדרך?
   "חשוב לדעת שהתערבות מוקדמת יכולה לסייע רבות במניעת הפגיעה בתפקודים השונים. לטיפול תרופתי, פסיכולוגי ומשפחתי אחוזי הצלחה גבוהים ובכוחם לייצר סביבה פנימית וחיצונית אופטימלית המותאמת לצרכי הילד. מציאת הפתרונות המתאימים יכולה לסייע לילד למצוא את מקומו ולפתח את כישרונותיו הייחודיים ואף להצליח הצלחה רבה.

   "ללא ספק יש מקום לאופטימיות. אמנים רבים סובלים מהפרעת קשב. דווקא הסחת הדעת, הרגישות הגבוהה לרעשים ולאלמנטים חזותיים היא שהביאה אותם לפרץ של יצירתיות ייחודית ואותנטית".

   טליה שימל?שחם היא פסיכולוגית חינוכית ושיקומית