פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   תבונה ורגישות: הצדדים החיוביים של הפרעות הקשב והריכוז

   רבות נכתב על הקשיים עמם מתמודדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז ואבל יש גם לא מעט יתרונות: פעלתנות יתר, הסחת דעת, הצפה רגשית ואימפולסיביות. מבט חיובי על כל אלה עשוי לשנות את התפישה שלנו

   ילד מריח פרח (ShutterStock)
   רק להוציא אנרגיה (צילום: shutterstock)

   אין ספק שההתמודדות עם הפרעת קשב מלאה באתגרים: ילדים הסובלים מהפרעת קשב מתמודדים יום יום, שעה שעה, עם קשיי ריכוז, עם פעלתנות יתר ועם כל המשתמע משני אלו.
   אבל חשוב לדעת ולזכור שעם האתגרים מגיעות גם לא מעט תכונות מיוחדות וחיוביות כמו יצירתיות, רגישות ואינטואיציה טובה. אם תלמדו את הילדים להשתמש בתכונות האלו על מנת לנתב את הפרעת הקשב שלהם לערוץ חיובי, ייתכן שהם אפילו ישמחו בה.

   אנרגטיות לפעמים היא נכס

   פעלתנות יתר היא אולי הדבר האחרון שאנחנו צריכים כשאנחנו מנסים לשבת בשקט ולקרוא ספר או כשאנחנו יושבים בכיתה ומנסים להקשיב למורה, אבל יש לה גם צד חיובי למדי: היא יכולה להיות נכס של ממש במצבים הדורשים הרבה אנרגיה. כשהילדים שלכם יגדלו הם יוכלו לתעל אותה לביצוע משימות יומיומיות ביעילות ולבחירת מקצועות שדורשים הרבה אנרגיה ותנועה – משחק, ריקוד, פיזיותרפיה, הנחיית קבוצות ועוד.

   יצירתיות זה שם המשחק

   הילדים לא מסוגלים להתרכז? זה בסדר. מוח שמוסח בקלות וקופץ במהירות מרעיון לרעיון הוא גם מוח שמייצר בקלות רעיונות חדשים ומקוריים והוגה פתרונות יצירתיים לבעיות. למדו את הילדים להשתמש ביצירתיות המתפרצת הזו – כשהראש מסתחרר במהירות אפשר לתת לדמיון להשתחרר, ומי יודע אילו יכולות יתגלו במצב הזה. כך, ככל הנראה, נולדה תורת היחסות במוחו הקודח של אלברט איינשטיין.

   רגישות היא לא חולשה

   חלק מהסובלים מהפרעת קשב חווים את הדברים באופן עמוק מאוד. עמוק כל כך שלפעמים החוויה הרגשית מציפה אותם. ההצפה הזו עלולה לגרום להגזמה מסוימת בתגובה למצבים חברתיים, אפילו הקטנים ביותר, להתנהגויות של אנשים אחרים, ולרגישות חושית לאורות בוהקים ולריחות דומיננטיים. הרגישות הזו איננה חולשה – היא מאפשרת לאדם הרגיש להיות חבר טוב, בן זוג מתחשב ואדם שנעים להיות בחברתו כי הוא מפגין חמלה, דאגה, מצפון והתבוננות פנימית.

   אבא סוגר את המחשב לילד מכור לאינטרנט (ShutterStock)
   אל תגבילו את היצירתיות (צילום: shutterstock)

   על אינטואיציה וקליטת רמזים

   להסחת דעת יש מינוסים רבים, זה בטוח, אבל הסחת דעת עשויה לפתוח את האפשרות להתבוננות אחרת במציאות. כעת הסחת הדעת ודאי נראית לכם כמכשול, אבל בעתיד הילדים שלכם יוכלו להשתמש בהסחת הדעת כדי לקלוט יותר פרטים מהסביבה, לקרוא מצבים חברתיים ולפענח באופן מושכל התנהגות של אנשים שהם נתקלים בהם בדרכם. ראייה רחבה יותר והיכולת לקלוט רמזים רבים מסייעות לאנשי הסובלים מהפרעת קשב להשחיז את האינטואיציה שלהם – כישור שערכו לא יסולא בפז.

   גמישות: היכולת לזרום

   יש אנשים שלא מסוגלים לשאת שינוי בתכניות – כל שינוי, ולו הקטן ביותר, מכניס אותם למתח מיותר. מי שסובל מהפרעת קשב בדרך כלל לא נכלל במחנה הזה. מוחם וגופם חסר המנוח מעניק לסובלים מהפרעת קשב את היכולת "לזרום" ולהיפרד בקלות מתכניות שנקבעו מראש. שגרה איננה דבר קדוש בשבילם. הסחת הדעת המתמדת מאפשרת להם להבחין באפשרויות רבות בזמן נתון ולהסתגל לשינויים הבלתי פוסקים של החיים. מכיוון שהאדם מתכנן תכניות ואלוהים צוחק – זאת תכונה מבורכת.

   התלהבות , בלי להסתכן

   אימפולסיביות היא תכונה נפוצה בקרב הסובלים מהפרעת קשב ויש לה יתרונות וחסרונות. היא עלולה להוביל להתנהגות מסוכנת שעלולה לפגוע בך או בסובבים אותך. לעומת זאת, אם לומדים לרתום אותה לשירותינו, היא יכולה לספק את הדרייב שבאמצעותו נשיג את מה שאנחנו רוצים. צריך רק ללמוד להבין את הסיכונים בכל דבר. אדם ריאליסטי ישתמש באימפולסיביות להקמה של עסק, למציאת פתרונות לבעיה עסקית או כדי לאזור אומץ להתחיל עם בחיר/ת לבו/ה.