פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   קשר משפחתי: איך זוגיות טובה תורמת לטיפול בהפרעות קשב

   אין משפחה שאין בה בעיות, אבל כשהפרעת הקשב נכנסת לתמונה העניינים מסתבכים. איך משפיעה הפרעת הקשב על המרקם המשפחתי, ומה ראוי לתשומת לב מיוחדת?

   משפחה (ShutterStock)
   ילדים עם הפרעות קשב זקוקים לפעילות חיובית (צילום: shutterstock)

   מתח בחיי הזוגיות וקונפליקטים בין אחים הם כנראה נחלתו של כל בית בעולם, אבל יש בתים שבהם קשה יותר להשליט סדר ולהשכין שלום. במשפחות שבהן אחד הילדים (או יותר) סובל מהפרעת קשב ההורים מתמודדים עם הפרעות התנהגות רבות, עם התפרצויות זעם ועם פעלתנות יתר.

   ההורים והאחים נדרשים לזמן רב ולסבלנות, והס מלהזכיר את הנטל הכלכלי הגדול שבהתמודדות עם הפרעת הקשב - הטיפולים, הייעוץ, הסיוע.

   אין זה פלא, אפוא, שהמתח בחיי המשפחה והזוגיות בבתים כאלו עולה: קונפליקטים בין בני הזוג הם עניין שבשגרה, והם עלולים להשפיע על תחושותיהם של כל הילדים, גם אלו שאינם סובלים מהפרעת קשב. אלו עלולים להרגיש פחות מוגנים בבית, והמשמעת עלולה להתרופף כתוצאה מכך. הניסיון העיקש להתמודד עם הפרעת הקשב עלול להתיש את ההורה ולמנוע ממנו להעניק מספיק תשומת לב לילדים ה"רגילים". מה עושים?

   השקיעו בזוגיות

   זוגיות היא פרויקט ארוך שיש להשקיע בו יום יום, קל וחומר בבית שבו אחד הילדים סובל מהפרעת קשב. המתח שבהתמודדות עם הפרעת הקשב משפיע על כל בני הבית, ובעיקר על ההורים - שרק רוצים בטובת הילדים. השנים הראשונות עלולות להיות קשות. אל תחכו לקושי - השקיעו בעצמכם ובטיפול זוגי על מנת לצלוח אותו. אחת המתנות היפות ביותר שתוכלו לתת לילדים - עם או בלי הפרעת קשב - היא זוגיות יפה להתבונן בה. ילדים מנהלים מערכות ידידות טובות יותר - ומאוחר יותר, מערכות יחסים רומנטיות טובות יותר - אם יש להם מודל ראוי לחיקוי.

   אל תקדימו את המאוחר

   להפרעת קשב השפעה רבה על האחים והאחיות של הילדים הסובלים ממנה. גם אם ההורים מצליחים לגייס סבלנות אין קץ לילדים - וגם זה לא תמיד קורה - האחים, שהם ילדים בעצמם, מצוידים בפחות כלים להבין את מורכבות המצב ועלולים לפרש את ההתנהגות של אחיהם באופן שיפוטי יותר ומכיל פחות. המתח הזה עלול להביא לקונפליקטים מילוליים ופיזיים בין האחים. כדאי להשגיח ביחסים שבין האחים מקרוב על מנת למנוע מצבים לא נעימים. כשהילדים גדולים מספיק בשביל להבין, נסו להסביר להם בפשטות את המצב ובקשו מהם את הבנתם.

   עם זאת, אל תשכחו שכולם עדיין ילדים ואל תעמיסו על כתפיהם הרכות יותר ממה שהם מסוגלים לשאת - אל תצפו מהם להיות חצי הורים של אחיהם הסובלים מהפרעת הקשב – לשחק איתם, להשגיח עליהם או להכין איתם שיעורי בית כשאתם תשושים או עסוקים מדי. ייתכן שחלק מהילדים ייהנו מהמטלות ההוריות הללו, אבל ינטרו לכם טינה בעתיד. לכל ילד צפוי עתיד של מבוגר, אין צורך להקדים את המאוחר.

   לא רק הפרעת קשב

   אל תתנו להפרעת הקשב להכתיב לחלוטין את סדר היום ואת קצב התרחשות הדברים בבית, והקפידו להעניק את תשומת הלב הראויה גם לילדים הדורשים פחות ממנה. אפשר בקלות להזניח את הילדים ה"רגילים" מכיוון שהם דורשים פחות ומצליחים להכין לבד את שיערי הבית. ייתכן גם שהם יפתחו מודעות לקושי שלכם ובאופן מודע או לא מודע יצמצמו את הדרישות שלהם מכם.

   שמרו על עצמכם והקפידו לא לשדר לילדים תשישות. הם סומכים עליכם שתהיו שם בשבילם גם אם קשה לכם. אפשרו להם ליהנות מפעילויות שהם מצפים להן והשתדלו לא להציב את הכל בצלה של ההתמודדות עם הפרעת הקשב.