פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   לשרוד את החופש הגדול עם הפרעות קשב וריכוז

   לבנות לוח זמנים, להקפיד על שעות שינה קבועות, לעזור למתבגרים למצוא עבודה ולא לשכוח גם להרפות כשצריך – כך תצלחו את החופש הגדול

   משפחה מטיילת תכנון חופשה (ShutterStock)
   עודדו את הילדים לגלות את הכישרונות החבויים בהם

   החופש הגדול בפתח, ונראה שמה שמרגש את הילדים יותר ממחנות הקיץ, הקייטנות והחוגים, הוא דווקא האפשרות לשבת בבית ולא לעשות כלום. הבעיה היא שהכלום הזה בדרך כלל נמאס מהר ומתחלף ב"אימא, משעמם לי!" וב"אבא, לא בא לי לעשות שום דבר". אם יש לכם ילד שסובל מהפרעת קשב סביר להניח ששני דברים יקרו במהלך החופש הגדול: הילד שלכם ישתעמם במהרה ובמקביל ידרוש את תשומת לבכם, את הזמן שלכם ואת הסבלנות שלכם.

   איך מתמודדים עם החופש הגדול? איזון עדין בין תכנון ושחרור.

   הכינו לוח זמנים מפורט (אבל השאירו בו חורים): ילדים זקוקים למבנה ולסדר כדי להרגיש בטוחים וכדי שיהיה להם למה לצפות. לוח זמנים פשוט שתלוי על המקרר יאפשר לילד שלכם להבין איך חופשת הקיץ שלו תראה ולהתרגש לקראת הבאות. סמנו בלוח השנה את האירועים הגדולים – חופשה משפחתית, מחנה קיץ, ביקור קרובים - והשאירו ביניהם מרחבי תמרון למפגשים עם חברים, ליציאה לסרט, למשחק כדורגל או לפיקניק בפארק. בקרו בגני חיות ובמוזיאונים ובררו מתי מתקיימים הפסטיבלים המעניינים. סמנו את כל האירועים.

   מצאו להם מסגרת: חשוב שהילדים ימשיכו להשתייך למסגרת – חברתית ולוגיסטית - גם בחופשה. בררו ביישוב מגוריכם אם מתקיימות פעילויות מעניינות לילדים – קורס שחייה, חוג מחשבים, מחנה אמנויות - וצרפו אותם אליהן. עודדו את הילדים לגלות את הכישרונות החבויים בהם, כישרונות שאולי לא היה פנאי לגלות במשך השנה: משחק, ציור, אמנות לחימה.

   הקפידו על שעות השינה: חופשת הקיץ זועקת גמישות, אבל חשוב שלא תשבשו בה את מה שעמלתם קשה כל כך על השגתו במשך השנה. מפתה מאוד להניח לילדים ללכת לישון מאוחר, ואפשר גם לעשות את זה מדי פעם בפעם, אבל חשוב שהמסגרת העקרונית של שעות השינה והקימה תישמר – בשביל שהבילוי שלכם יחד יהיה נעים וגם בשביל שהחזרה לבית הספר בסוף הקיץ תהיה פשוטה יותר. הקפידו על הרגלי שינה קבועים ונסו להימנע מצפייה ממושכת בטלוויזיה גם בחופשת הקיץ.

   ילד מכין שיעורי בית (ShutterStock)
   איזון עדין בין שגרה ושחרור

   עזרו לגדולים למצוא מסגרת: כמה שעות עבודה או התנדבות ביום הן דרך נהדרת ומתגמלת לבניית הביטחון העצמי של המתבגרים. ההישגים (ואולי גם המשכורת) יעניקו להם תחושת סיפוק ועצמאות.

   התחילו בהגדרת מטרות המסגרת – להרוויח כסף או ללמוד משהו חדש. העלו אפשרויות לסוגים שונים של עבודות שעשויים להתאים למטרות, ליכולותיו ולמגבלות הריכוז של הילד. אחר כך הכינו רשימה של מקומות פוטנציאליים לעבודה. אפשר גם לעבוד על כישורי הריאיון באמצעות משחק תפקידים. ייתכן שהתמיכה, העידוד וההדרכה שלכם הם בדיוק מה שהילד שלכם צריך.

   תנו להם להיות ילדים: בסופו של דבר, כמו בתחומים רבים, גם כאן חשוב למצוא את האיזון בין שגרה ושחרור. למרות הניסיון לתכנן אל תשכחו שחופשת הקיץ היא זמן למנוחה ולרגיעה. לכן הימנעו מתכנון יתר. תכנית אחת לשבוע זה מצוין, שלוש או ארבע תכניות הן כבר עומס.

   הקפידו להשאיר לילדים גם זמן משלהם, שבו יעשו מה שירצו, אפילו כלום. כך תאפשרו לילדים תחושה של שליטה על המתרחש. הלגיטימציה לשבת ולא לעשות דבר פותחת פתח לאינספור אפשרויות יצירתיות והילדים מגלים כך דברים חדשים על עצמם. זכרו גם שאתם לא אמורים להיות מנהלי הבידור של החופשה, אלא רק להנחות את הקווים הכללים שלה.