פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הפרעת קשב? אולי זאת בכלל דיסלקציה?

   הורים, שימו לב: לא לכל ילד שסובל מלקות למידה יש גם הפרעת קשב וריכוז, ולהפך

   ילד משועמם משחק עם עיפרון (ShutterStock)
   עשרות אחוזים מהילדים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז סובלים גם מלקות למידה כלשהי

   הפרעת קשב וריכוז איננה לקות למידה, אבל לקויות למידה הן ההפרעה הנפוצה ביותר בקרב ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז - בערך 50 אחוזים מהילדים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז סובלים גם מלקות למידה כלשהי, וכשזו פוגשת בזו הלימודים הופכים לאתגר גדול. תהא הסיבה לבעיות הלימוד אשר תהא, חשוב לדעת שאפשר להצליח בחיים עם הפרעת קשב וגם עם לקויות למידה כמו דיסלקציה, דיסקלקוליה או דיסגרפיה.

   זה לא אותו הדבר

   אף שמדובר בשתי תופעות שונות, חלק מהתסמינים משותפים להפרעת קשב וללקויות למידה: קשיים בארגון, קשיים בשימוש באסטרטגיות לימוד וקשיים בניהול זמן הן דוגמה לתופעות המשותפות לשתי ההפרעות. התנהגויות הקשורות בלקות הלמידה עשויות "להתחפש" ולהיראות כמו תסמיני הפרעת קשב. תלמיד שמתקשה בתרגילי חשבון, למשל, והמוטיבציה שלו ירדה במהלך הכנת שיעורי הבית בגלל קושי בהתמודדות עם החומר, עלול להיראות לא מרוכז. אין זה אומר שיש לו הפרעת קשב.

   הערכה שגויה יכולה להסתיים בהטלת האחריות לבעיות הקשב על כתפי לקות הלמידה ולהפך. הערכת מצבו של הילד בתחום הקשב והריכוז ובתחום לקויות הלמידה מתבצעת בדרכים שונות – אבחון לקויות למידה מתבצע בדרך כלל אצל פסיכולוג חינוכי, ואילו הפרעת קשב וריכוז מזהים בדרך כלל אצל פסיכולוג התפתחותי, אף שלפעמים ההערכה היא בינתחומית.

   חשוב לשים את האצבע על הבעיה האמיתית כדי לטפל בה באופן המתאים. בלקויות הלמידה מטפלים בכלים חינוכיים כמו שימוש באסטרטגיות למידה מיוחדות, ואילו בהפרעת קשב וריכוז מטפלים (בתחום הלימודי) בדרך כלל באמצעות טיפול התנהגותי, באמצעות שינוי סביבת הלימודים או בייעוץ משפחתי (אם כי קיימות גם דרכים נוספות). חשוב מאוד שתתייעצו עם אנשי מקצוע ועם המורים בבית הספר כדי להבין אם מדובר בלקות למידה "עצמאית" או בהפרעת קשב וריכוז שמלווה בלקות למידה. זיהוי מוקדם של לקויות למידה חשוב מפני שהוא ימנע מהילד שלכם לפתוח פער משמעותי מבני גילו בתחומי הלימודים השונים, במיוחד בתחום השפה והמתמטיקה.

   ילדה עושה חישובים עם חשבוניה (ShutterStock)
   דיסקלקוליה מתבטאת בקושי להבין מתמטיקה, לקרוא בשעון או להשתמש בכסף

   מהן לקויות הלמידה העיקריות?

   דיסלקציה: דיסלקציה היא לקות הלמידה הנפוצה ביותר. היא מתבטאת בקושי להבין שפה (כתובה בעיקר) ולהשתמש בה – לקרוא, לכתוב ולפעמים אפילו לדבר. דיסלקטים עשויים לסכל אותיות, למשל, או לראות בטקסט רווחים שאינם קיימים בו.

   דיסקלקוליה: מתבטאת בקושי להבין מתמטיקה, לקרוא בשעון או להשתמש בכסף.

   דיסגרפיה: מתבטאת בקושי לכתוב. לדיסגרפים עלול להיות כתב יד קשה להבנה, הם עלולים להתקשות בהעלאת מחשבותיהם על הכתב, להשמיט מילים או משפטים שלמים מן הכתוב.

   בעיות בעיבוד שמיעתי: ילדים הסובלים מבעיות בעיבוד שמיעתי יתקשו לפעמים להבחין בין שני צלילים המובחנים מאוד זה מזה, במיוחד בסביבה רועשת או במקום שבו מספר הגירויים גדול מאוד.

   בעיות בעיבוד חזותי: בעיות אלו משפיעות על האופן שבו המוח תופס דברים שהעין רואה. אין לבעיות קשר לחדות הראייה - לילד הסובל מבעיות בעיבוד החזותי יכולה להיות ראייה מושלמת (הוא לא יזדקק למשקפיים). הבעיות משפיעות על עיבוד המידע הנקלט מהעין.

   מהם הסימנים המקדימים ללקות למידה?

   בגיל מוקדם חפשו התפתחות שפתית אטית, בהבנה או בדיבור, התפתחות מוטורית אטית, עיכוב בלמידה לצבוע או להשתמש במספריים, בעיות זיכרון וקשיים במעקב אחר הוראות. בגן חובה או בכיתה אל"ף חפשו קשיים בזיהוי האותיות, בלמידת צליליהן, בזיהוי המספרים, בתרגילי חשבון פשוטים ובזיכרון עובדות. מאוחר יותר לקויות למידה יכולות להתבטא בקושי לקרוא באופן עצמאי ולספר על מה שנקרא, לארגן את המחשבות לצורך עבודה כתובה או ללמוד רעיונות מתמטיים חדשים.