פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   תכנית לימודים

   פינת למידה נעימה, לוח זמנים ברור, תיקיות חתומות ותיק ליד הדלת – הדברים שיעזרו לכם לבנות שגרת לימודים לילדים ויעזרו להם להיות תלמידים טובים יותר

   משרד ביתי מסודר (ShutterStock)
   ודאו כי הכיסא נוח והתאורה נעימה

   שיעורי הבית אינם הפעולה החביבה ביותר על כל הילדים, זאת בלשון המעטה, קל וחומר על ילדים הסובלים מהפרעת הקשב: עליהם להעתיק מטלות, להביא לבית הספר את הספרים הנכונים והמחברות הנכונות ולעקוב אחר תאריכי ההגשה והמבחנים – כל אלו אינן משימות פשוטות למי שרמת הריכוז או הזיכרון שלו נמוכה.

   באמצעות יישום של כמה עקרונות בסיס וכמה פעולות פשוטות אתם, ההורים, יכולים לעזור להם להצליח בשיעורי הבית. ייקח לכם ודאי כמה חודשים לבנות שגרה יומית יציבה בבית ובבית הספר, אבל כאשר תצליחו זה ישתלם, לכם ולהם – הילדים יפגינו מיומנות גבוהה יותר, תחושת השגיות ויהיו רגועים יותר ושעות המאבק של אחר הצהריים יהפכו לנעימות יותר, אולי אפילו מחויכות.

   בנו פינת למידה נעימה: מצאו פינה שבה הילד מרגיש נוח ונעים לשבת ולהכין את שיעורי הבית שלו. ודאו כי הכיסא נוח, התאורה נעימה. אתם כבר יודעים אם הילד שלכם זקוק למוזיקת רקע או לשקט מוחלט כדי להירגע. שלבו את אחד מאלו בפינת העבודה שלו.

   ודאו שהוא יודע מהן המטלות: ודאו עם המורה כי שיעורי הבית נכתבים על הלוח בכתב גדול וברור וכי יש זמן להעתיק אותם למחברת. אם הדברים לא נכתבים בקשו מהמורה לפזר דף מטלות בין התלמידים. אם רשימת המטלות עדיין לא מגיעה הביתה, שוחחו עם המורה ובקשו לקבל את רשימת המטלות במייל. הקפידו על כך שהילד לא יימנע מהכנת שיעורי הבית רק כי הוא לא יודע מה הם.

   הקצו זמן לשיעורי הבית: חלק מהילדים צריכים הפסקה אחרי הישיבה הממושכת בבית הספר וחלקם מעדיפים להכין את שיעורי הבית כל עוד הם "בשוונג". לא באמת משנה מתי מכינים את שיעורי הבית, אבל חשוב שזה יקרה בשעה קבועה. שגרה היא שם המשחק. תלו על המקרר או על לוח את תכנית העבודה השבועית או החודשית, קראו אותה יחד ובדקו כי זמני המשחק וזמני העבודה ברורים לכל.

   צוותו את הילדים בזוגות: הצמידו לילד חבר מהכיתה שיכין אתו את שיעורי הבית. הילדים יבדקו זה לזה את המטלות ויוודאו שבוצעו כראוי. הם יוכלו גם להכין יחד את תיק בית הספר ליום המחרת.

   הקצו זמן להפסקות קצרות: ריכוז שואב הרבה מאוד אנרגיה מילדים הסובלים מהפרעת קשב. אפשרו להם לנוח או לחלץ עצמות לכמה דקות בתום כל 15?20 דקות.

   תיק בית ספר (ShutterStock)
   מומלץ לסיים את הכנת התיק מיד עם השלמת הכנת שיעורי הבית

   אל תתנו להם לדחות את זה: אם סיכמתם שעה קבועה לצורך הכנת שיעורי הבית, אל תחרגו ממנה. ודאו כי המטלות מובנות והתחילו בעבודה. הישארו בקרבת מקום למקרה שהם זקוקים לסיוע.

   כבדו את נקודות הרוויה שלהם: אם הם עייפים מדי, מתוחים או מתוסכלים מדי בכדי לסיים את העבודה, הניחו להם. כתבו פתק למורה והסבירו את המצב. אם זה קורה בכל יום שוחחו עם המורה על הפחתת העומס.

   אם אפשר, צמצמו: ילדים הסובלים מהפרעת קשב עובדים לאט ודעתם מוסחת בקלות רבה. אם העומס גדול מדי, אפשר, למשל, להחליט שלא עושים הפעם את כל התרגילים בחשבון אלא רק את התרגילים הזוגיים. כך עקרונות התרגילים יובנו בלי להגיע להתשה.

   צרו תיקיית "מטלות שהושלמו": התיקייה הזו תשמש תזכורת למה שצריך לקחת חזרה לבית הספר. תוכלו להכין טופס שתציבו בראש התיקייה ועליו תחתמו אתם אחרי שתראו שהכנת המטלה הושלמה והיא מוכנה להגשה או להקראה בשיעור.

   הכינו את התשתית ליום הבא: ודאו כי הילד מאורגן ליום הלימודים הבא – עברו על המטלות שהושלמו, ארזו יחד את התיק. אם הכנת שיעורי הבית מתרחשת מיד אחרי בית הספר מומלץ לסיים את הכנת התיק מיד עם השלמת הכנת שיעורי הבית, לפני המשך היום והיציאה מהבית למשחק עם חברים, למשל. בסוף הכנת התיק הניחו אותו במקום קבוע ליד הדלת.

   חזקו אותם: החמיאו לילדים על המאמצים ועל ההצלחות, גם אם הן חלקיות בלבד. החמיאו להם על עמידה בזמנים והדביקו מדבקת חיזוק על המקרר או על הלוח בכל יום שבו הם עמדו בזמנים ובהתחייבויות.