פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הפרעות קשב וריכוז: איך לעזור לילד לשחרר אנרגיות

   ריצה, תנועת נוער, משחקי קופסה ואפילו אוריגמי – הפעילויות שיכולות לעזור לילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז לנצל את האנרגיה העודפת שלהם לשימוש חיובי

   אילוסטרציה (ShutterStock , Kiselev Andrey Valerevich)
   אחרי יום לימודים ארוך

   אחרי יום לימודים ארוך שבו נאלצו לשבת בשקט, להקשיב, להפנים, לקרוא ולכתוב, ילדי הפרעת הקשב צריכים לפרוק את האנרגיה האצורה בהם באופן מבוקר ויעיל. פעילות גופנית, נגינה, חוג תיאטרון ושחייה הן רק כמה דוגמאות פעילויות שיכולות לסייע בכך ועל הדרך גם לבנות את הביטחון העצמי של הילדים. היות שכל ילד הוא עולם ומלואו ולכל ילד תשוקות ותחומי עניין משלו, עליכם, ההורים, לעזור לו למצוא את הפעילות שתעזור לו. הנה כמה רעיונות:

   למניעת הסחות דעת: טיול בחיק הטבע

   מרבית הילדים – עם או בלי הפרעת קשב וריכוז – אוהבים לטיילבאוויר הפתוח. פעילויות כמו רכיבה על אופניים וטיול רגלי טובות במיוחד לילדים הסובלים מפעלתנות יתר, משום שלעומת ספורט קבוצתי כמו כדורגל או כדורסל, בטבע איש אינו מפריע להם. הטיול, ברגל או באופניים, מפעיל קבוצות גדולות של שרירים מבלי להסיח את הדעת.

   לתרגול רב?משימתיות: מוזיקה

   נגינה בכלי מפעילה את שני צדי המוח ומאמנת אותו לרב?משימתיות. באמצעות נגינה בתזמורת או בלהקה יתרגל הילד עבודה בקבוצות – מיומנות חשובה מאין כמותה בהתמודדות עם הפרעת קשב.

   לפיתוח המשמעת העצמית: שחייה

   השחייה עשתה פלאים לשחיין האולימפי מייקל פלפס, שאובחן בהפרעת קשב וריכוז כשהיה ילד. לא בטוח שהילד שלכם הוא המייקל פלפס הבא, אבל שחייה יכולה בהחלט לעזור לו: התנועה המתמדת מתאימה לפעלתנות היתר ולרמת האנרגיה הגבוהה, והמשמעת העצמית הנדרשת על מנת להשתפר היא מיומנות חשובה גם כן.

   לשיפור הכישורים החברתיים: תנועת נוער

   תנועות הנוער נוסדו הרבה לפני שהפרעת קשב וריכוז הייתה הפרעה מוכרת, ובכל זאת נדמה שהפעילויות בהן תפורות בדיוק למידותיהם של ילדי ADHD: פעולות הבנייה ומשחקי הקבוצה דורשים ריכוז, תשומת לב ושיתוף פעולה עם חברי הקבוצה. ההצלחה במשימות מתגמלת ומעודדת ומשפרת את הכישורים החברתיים.

   ילד מביט במשקפת (ShutterStock)
   בטבע יש מעט הסחות דעת

   לתרגול עבודה בקבוצה: חוג תיאטרון

   החזרות, שינון הטקסט והאדרנלין הזורם בדם בעת המופע על הבמה מחדדים את יכולות הריכוז ומעמידים את ילדי הפרעת הקשב במרכזה של הפקה קבוצתית.

   להשקטת המחשבות: ריצה

   התנועה המתמדת והסיפוק הגדול שהילד חש כשהוא מבין איזה מרחק גמא הופכים את הריצה לספורט מושלם לילדי הפרעת הקשב – בין שמדובר בריצה בקבוצה ובין שבריצת סולו. מלבד אלו, יכולתה של הריצה להשקיט את המחשבות הופכת אותה לספורט מושלם לשעות אחר הצהריים, אחרי שעות הלימודים האינטנסיביות.

   לבניית הביטחון העצמי: משחקי קופסה פשוטים

   לא, בינגו ומונופול זה לא רק לזקנים. גם ילדים יכולים ליהנות מהם. המשחקים הפשוטים דורשים תשומת לב מועטה וההצלחה בהם עשויה לעזור בבניית הביטחון העצמי של הילד. בסופו של הדבר הילד יצליח כנראה לאגור את הביטחון העצמי הדרוש להשתתפות במשחקים מורכבים יותר כמו משחקי אסטרטגיה, כמו שחמט למשל.

   להתמודדות עם מורכבות: אוריגמי

   אמנות קיפולי הנייר היפנית דורשת ריכוז, תשומת לב ומעקב אחר הוראות מדויקות. אחרי כל שלב בוחנים את תוצאות הביניים והתוצאה הסופית מתגמלת מאוד. אין ספק שיכול להיות פה גם תסכול, אבל גם זה תרגיל טוב: להמשיך במשהו גם כשהוא קצת קשה. אם קשה מדי תמיד אפשר לעצור לכמה דקות, לנשום עמוק ולהמשיך. זו אסטרטגיה טובה לכל משימה בחיים ונחמד ללמוד אותה באופן יצירתי.

   מילה על טלוויזיה

   הרבה נאמר על צפייה בטלוויזיה (ובמסכים בכלל) ועל הפרעות קשב וריכוז, אבל הקשר בין השניים לא לגמרי ברור. צפייה בטלוויזיה כנראה לא אחראית על התפתחות הפרעת קשב, אבל היא בוודאי לא מסייעת במניעתה: היא לא עוזרת לפריקת אנרגיה ועלולה להסיח את דעתם של הילדים מהמטלות שלהם, כמו שיעורי הבית. עודדו את הילדים לעזוב את המסכים ולצאת החוצה. אל תמנעו מהם את הצפייה לחלוטין, אבל השתדלו להגביל את זמן הצפייה היומי.