פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   איך מתחילים?

   מדריך להורים המבולבלים: אבחון וצעדים ראשונים של התמודדות עם הפרעת קשב וריכוז אצל הילדים

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   בהפרעת קשב וריכוז יש אלמנט ביולוגי חזק

   למרבה הצער, אין בדיקת דם, בדיקה גנטית או סריקה ממוחשבת שיכולה להעיד באופן חד משמעי על הפרעת קשב וריכוז ולכן האבחון של ההפרעה איננו תהליך פשוט, ולמרות האתגר, אם ניגש לתהליך האבחון בסבלנות ונתבונן בדברים בכנות נוכל, בעזרת עזרה מקצועית, להבין את המתרחש.

   שלב נפילת האסימון

   לפעמים נפילת האסימון מתרחשת כאשר אחד המורים בבית הספר פונה אליכם, ההורים, ומספר לכם שהילד מפריע בכיתה או לא עומד בחובותיו. אצל חלק מההורים היא מתרחשת בקריאת מאמר, בצפייה בכתבה בטלוויזיה, או כאשר הם שומעים על ילד אחר מהכיתה שסובל גם הוא מהפרעת קשב.

   תהא נפילת האסימון אשר תהא, אם עולה חשש להפרעת קשב קחו את הילד לאבחון. בלי האבחון המורים, הילדים בבית הספר ואפילו אתם עשויים להדביק לילד את תוויות ה"אטי" וה"עצלן" ולעשות לו עוול גדול. אי אפשר להפריז בתיאור השפעתן של התוויות האלו על הדימוי העצמי של הילד. מנעו אותן ממנו אם אפשר.

   חשוב מאוד גם לא להרגיש אשמים. בהפרעת קשב וריכוז יש אלמנט ביולוגי חזק. אתם יכולים לעזור לילד להתמודד איתה, אבל אין לכם דרך למנוע אותה.

   שלב בחירת איש המקצוע

   אחרי נפילת האסימון סביר להניח שתרצו לקחת את הילד לאיש מקצוע, וטוב שכך. ודאו שאתם לוקחים אותו אל האיש הנכון. חפשו פסיכיאטר לילדים ולנוער, נוירולוג ילדים או פסיכולוג קליני עם ניסיון רב בתחום. בררו בכמה מקרים של ADD אוADHD הוא טיפל ומה היו תוצאות הטיפול.

   שלב האבחון

   כדי להחליט שלילד יש הפרעת קשב וריכוז, יתעניין איש המקצוע בהיסטוריית ההתנהגות של הילד בבית ובבית הספר, בהערכות המורים ובהערכות הפסיכולוגים שפגש בעבר. תצטרכו לדייק ולהסביר מתי מופיעים התסמינים ומתי הבחנתם בהם לראשונה. ייתכן שתתבקשו למלא שאלון שיסייע בקביעת טבעם של התסמינים. תישאלו גם בדבר מתח בחיי המשפחה או בזוגיות שעלולים להשפיע על מצב רוחו של הילד. בשלב האבחון יתעניינו גם בהיסטוריה הרפואית של הילד ושלכם. המטרה: לשלול חרדה, דיכאון, בעיות שינה, בעיות שמיעה או ראייה ומצבים רפואיים אחרים שעלולים להיראות כמו הפרעת קשב.

   ילדים בכיתת לימוד (ShutterStock)
   ערבו את אנשי החינוך בתהליך האבחון

   בין לבין

   אל תצפו שהתשובה לאבחון תגיע בן רגע. הרבה משתנים יובאו בחשבון לפני שיתקבל אבחון והתהליך איננו פשוט כל כך. חשוב שתיידעו את המורים בבית הספר שאתם מודעים לבעיות ומצויים בלבו של תהליך אבחון.

   שלב בניית תכנית הטיפול

   סביר להניח שתוך כמה שבועות מתחילת התהליך תקבלו תשובה. אם התשובה חיובית ואכן מדובר בהפרעת קשב וריכוז כדאי להתחיל לבנות תכנית טיפול בסיוע הפסיכיאטר או הפסיכולוג. כבודו של הטיפול התרופתי במקומו מונח, אבל חשוב שתדעו שמלבדו יש שלל דברים שאפשר לעשות. כדאי לשבת עם הרופא ולבקש ממנו שיפרוש בפניכם את האפשרויות: פגישות של הילד עם פסיכולוג ילדים המתמחה בטיפול התנהגותי, פגישות הדרכה להורים שבהן תלמדו על הדרכים להקל על הילד ועל עצמכם. ייתכן שתוכלו להרוויח גם מטיפול משפחתי – במיוחד אם אחד מבני הזוג מתנגד לטיפול בילד.

   בקשו מיועצת בית הספר שתפנה אתכם לאבחון לקויות למידה. עשרות אחוזים מהילדים הסובלים מהפרעת קשב סובלים גם מאלו. אם לילד שלכם יש גם ליקוי למידה כלשהו, צריך לטפל גם בזאת לתמוך בו במהלך שנות לימודיו. אל תתביישו לבקש מהמורים עזרה. למשל: לאפשר לילד לשבת בשורה הקדמית של הכיתה על מנת למזער את הסחות הדעת שהוא נתון להן, לתת לו לצאת להפסקות קצרות בחוץ, לבצע פעילות גופנית חפוזה ולחזור לכיתה או להעניק לו הארכות זמן בביצוע מבחנים.

   חשוב מאוד לא להיבהל ולדעת שבעזרת הטיפול הנכון ילדים הסובלים מהפרעת קשב מצליחים להתמודד עם הכל ואף להצליח בדברים רבים.