פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   לא רק אצל בנים

   מספר הבנים המאובחנים גבוה בהרבה ממספר הבנות המאובחנות בהפרעת קשב. הסיבה: הקושי בזיהוי התסמינים אצל הבנות

   ילדה מתוסכלת מכינה שיעורי בית (ShutterStock)
   ההפרעה לובשת צורה "שקטה"

   הפרעת קשב וריכוז היא אחת ההפרעות הנפוצות ביותר בקרב ילדים, אבל אצל חלק מהם כלל לא מגלים אותה. אצל חלק מהילדים האבחון מתרחש לפני גיל 7, ואילו אצל חלקם האבחנה מגיעה רק בבגרות. הסיבה: לא אצל כל הילדים התסמינים מוחצנים כל כך. אחת הקבוצות שאצלה התסמינים מופנמים יותר היא קבוצת הבנות. האופן שבו מתבטאת ההפרעה אצל בנות שונה בדרך כלל מהאופן שבו היא מתבטאת אצל בנים ועל כן בנות רבות לא מאובחנות בילדות. ההפרעה לובשת צורה "שקטה" והתסמינים השקטים עלולים להטעות.

   התסמינים מופנמים

   כהורים, חשוב שנכיר את כל התסמינים של הפרעת הקשב והריכוז, ולא רק את הבולטים שבהם, ולו כדי שנוכל לזהות גם מקרים פחות מובהקים של ההפרעה. למעשה, שני אחים יכולים לסבול, כל אחד בדרכו, מהפרעת קשב וריכוז. האחד יאובחן והשני לא. בפועל, מספר הבנים המאובחנים גבוה בהרבה ממספר הבנות המאובחנות, אבל אין זה מפני שיש לבנים נטייה חזקה יותר להפרעה, אלא מפני שקשה יותר לזהות אותה אצל הבנות.

   הסיבה המרכזית לפספוס באבחון היא קישור ההפרעה במאפיינים מוחצנים כמו פעלתנות יתר ואימפולסיביות. באופן כללי ניכר כי בנים נוטים "להחצין" את הפרעת הקשב שלהם יותר מאשר בנות. אצל הבנות התסמינים בדרך כלל "מופנמים" והפרעת הקשב עלולה להתבטא בדיכאון, בחרדה ובדימוי עצמי נמוך.

   עצלנות? לא בטוח

   בנות סובלות לרוב מהפרעת קשב "רגילה", לעומת בנים, שאצלם ההפרעה מלווה בפעלתנות יתר, ואותה, מטבעה, קל לזהות בבית ובבית הספר – לילד קשה לשבת בשקט והתנהגותו בלתי נשלטת. תסמיניה של הפרעת הקשב שאינה מלווה בפעלתנות יתר עדינים יותר. סביר להניח שילדה עם הפרעת קשב לא תפריע בשיעור, אבל היא תשכח את המטלות ואת שיעורי הבית ותראה קצת "מעופפת". לפני שמקטלגים את הבעיה כעצלנות או כליקוי למידה חשוב לבחון את האפשרות שמדובר בהפרעת קשב.

   ממחקרים עולה כי בנים נוטים לביטוי גופני יותר של ההפרעה ואילו בנות נוטות לביטוי מילולי (הקנטות, קריאה בשמות) וכי באופן כללי בנות נוטות פחות לבעיות התנהגותיות. בין שהסיבה להבדל נעוצה בביולוגיה ובין שההסבר קשור בתהליכי ח?ברות, יש בהבדל כדי להסביר מדוע פחות בנות מאובחנות.

   ילדות מסתכלות בטאבלט (ShutterStock)
   התפקוד החברתי התקין עלול להטעות

   התפקוד החברתי המוצלח

   סיבה נוספת לכך שקל לפספס את האבחנה היא האופן שבו מתעצבים יחסי הילדים עם קבוצת השווים שלהם. ממחקרים מסוימים עולה כי בנים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מתקשים ביצירת קשרים חברתיים ומצטיירים בעיני חבריהם כיוצאי דופן. בנות הסובלות מהפרעת קשב מנהלות קשרים חברתיים מוצלחים יותר ולא תמיד מקבלות את תווית ה"שונה".

   אף שבנות הן אלו שסובלות בדרך כלל מתת?אבחון, גם אצל בנים אפשר לפעמים לפספס את ההפרעה. התפיסות החברתיות שלנו משפיעות על הציפיות שלנו מהילדים. אנחנו מצפים מבנים להיות פעלתניים יותר ומבנות להיות מופנמות יותר. אם הילד מטפס על קירות וקופץ על מיטות אנחנו מתרצים ואומרים: "הוא מתנהג כמו בן", אבל לא כל בן הוא אנרגטי ותזזיתי, ואם נניח שהאנרגטיות והתזזיתיות מיוחסות למגדר נפספס אולי קושי גדול של הילד וניכשל במתן סיוע כשהוא זקוק לו. יתרה מזאת – כמו בנות, גם בנים סובלים לפעמים מהפרעת קשב שאינה מהולה בפעלתנות יתר, וגם את זה יש להביא בחשבון.

   סיכומו של דבר: אל לנו להניח שהתסמינים זהים אצל כל הילדים וכדאי לנו תמיד להניח שדעתנו מושפעת מהתפישות החברתיות שלנו – המכתיבות את הציפיות שלנו מהילדים.