פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מי גאון של אמא?

   מה משותף לאלברט איינשטיין, לביל גייטס ולוולט דיסני? כולם אנשים גדולים שהתגברו על בעיה גדולה ועשו דברים גדולים. כתבה מאו?ששת להורה המיו?אש

   מייקל פלפס מציג את מדליית הזהב שלו ב-100 פרפר (רויטרס)
   המשפחה עבדה כצוות. מייקל פלפס

   קחו מאגר גנטי של יצירתיות, אנרגטיות מתפרצת וכושר המצאה בלתי נשלט, ערבבו את כל אלו עם סביבה מגרה, רועשת וצפופה והוסיפו לתערובת אנשי חינוך לא סבלניים. מה קיבלתם? ילד בעייתי.

   ואולי בעצם לא?

   וופי גולדברג, מייקל פלפס וביל גייטס הם רק שלושה מתוך שלל מפורסמים, חלקם גאונים של ממש, שסבלו (או סובלים עדיין) מהפרעת קשב וריכוז והצליחו להפוך את הקושי למכרה זהב. בפעם הבאה שבה תחשבו על הפרעת קשב כעל הדבר הנורא ביותר שיכול היה לקרות לכם או לילדים, חשבו על זה שוב. ייתכן שאתם מגדלים בבית את השיאן האולימפי הבא, את המדענית שתמצא תרופה לאיידס או את הקומיקאי שיכבוש את הוליווד בסערה.

   הגאון: אלברט איינשטיין

   בזמנו אמנם לא קראו לזה ADD או ADHD, אבל רבים סבורים שאלברט איינשטיין, אבי תורת היחסות ואחד המוחות הגדולים של המאה ה?20, סבל מהפרעת קשב וריכוז, ותוהים מה היה עולה בגורל המדע והאנושות לו היו הוריו של איינשטיין מודעים להפרעת הקשב שלו ומנסים לטפל בה באמצעים שונים. האם היה איינשטיין יצירתי מספיק בשביל להגות במוחו את תורת היחסות? אין לדעת.

   האתלט: מייקל פלפס

   השחיין האמריקאי והספורטאי המעוטר ביותר בכל הזמנים הצטיין בשחייה מגיל צעיר. פלפס סבל מהפרעת קשב וריכוז ומהיפראקטיביות, ומגיל צעיר מאוד הפגין קשיים גדולים בישיבה בכיתה ובריכוז לאורך זמן, אך הצליח לתעל את האנרגיה העודפת שלו לשחייה. אמו של פלפס העידה בעבר כי המשפחה עבדה כצוות על מנת להתגבר על הפרעת הקשב. העקשנות, אפוא, משתלמת.

   הטכנולוג: ביל גייטס

   לפי השמועות היזם האמריקאי, המתכנת, הנדבן, האיש שמאחורי מיקרוסופט והאיש העשיר בעולם, ביל גייטס, סובל כנראה מ?ADHD. מספרים שכילד נהג להפריע הרבה בכיתה. במקום ללמוד את חומר הלימוד הרגיל פיתח גייטס את כישורי התכנות שלו. הוא גילה עניין מועט כל כך בלימודים שנאלץ לנשור מלימודיו באוניברסיטת הרווארד. כשנטש גייטס סופית את לימודיו הוא הקים עם שותפו את מיקרוסופט, והשאר היסטוריה. האם אנחנו חייבים את המחשב האישי שלנו להפרעת קשב? אולי.

   וופי גולדברג (GettyImages)
   לקויות למידה והפרעות קשב אינן בדיחה. וופי גולדברג

   הכוכבת: וופי גולדברג

   השחקנית עטורת הפרסים וופי גולדברג סובלת מ?ADHD ומדיסלקציה, אבל לא נתנה לאף אחד מאלו לעצור את הקריירה שלה. גולדברג היא קומיקאית מוערכת, אבל היא סבורה שלקויות למידה והפרעות קשב אינן בדיחה ומשווה את האופן שבו מתייחסים אליהן בציבור לאופן שבו התייחסו בעבר לבעיות כמו תסמונת קדם וסתית – משהו שקיים רק בראש של המטופלת. "לקח שנים עד שאנשים החלו להבין שהתכווצויות הרחם הן דבר אמיתי. מדובר בשינוי אמיתי של הגוף". יום יבוא וגם הפרעת הקשב תיתפס בעיני הציבור כאמיתית.

   איש הפנטזיה: וולט דיסני

   מפיק סרטי האנימציה ויוצר פארק השעשועים המפורסם בעולם, וולט דיסני, היה גדול היזמים של המאה ה?20. דיסני תיעל את הפרעת הקשב שלו לעולם שכולו פנטזיה, צבע, מוזיקה ומשחק. הוא בנה אימפריה של רעיונות ומוצרים שהעולם כולו התאהב בהם, הרלוונטית גם 50 שנה אחרי מותו. הציורים הגולמיים שעיבד הפכו אותו למותג המזוהה בעולם כולו. מעניין מה היה גורלם של מיקי מאוס, של מרי פופינס ושל במבי אלמלא הפרעת הקשב של דיסני.

   האיש מאחורי הנורה: תומאס אדיסון

   אדיסון הוא הממציא ואיש העסקים אמריקאי שאחראי על נורת הליבון החשמלית ועל מספר אדיר של פטנטים אחרים. הוא גם ממייסדיה הבולטים של תעשיית הקולנוע בתחילת המאה ה?20. אם היה חי בימינו, היה מקבל אדיסון כנראה חותמת ADHD וטיפול צמוד. למזלו, כשהבינה אמו המסורה שבית הספר איננו המסגרת המושלמת לבנה, היא לקחה אותו הביתה והעניקה לו חינוך ביתי. היא הייתה משוכנעת שהתנהגותו הבלתי ניתנת לריסון היא ניצוץ של גאונות. ואכן כך היה.