פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   האם טלוויזיה גורמת להפרעת קשב וריכוז?

   רבים מאשימים את הטלוויזיה, את צבעי המאכל, את הכימיקליים שבמזון ואת התנהגות ההורים בהתפתחותה של הפרעת קשב. מיתוסים (וגם עובדות) על הפרעת קשב וריכוז

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   צפייה בטלוויזיה ומשחק במחשב עשויים להעלות את סף הגירוי

   התסמינים של הפרעת קשב וריכוז – חוסר תשומת לב, אימפולסיביות ולפעמים גם פעלתנות יתר – משפיעים על יכולתו של הילד ללמוד ולהסתדר עם ילדים אחרים. בשל כך רבים מקשרים את הפרעת הקשב להיעדר משמעת, לתזונה לקויה, לסגנון חיים מבולגן או ליותר מדי טלוויזיה. במחקר טרם נמצאה תשובה ברורה למקור הבעיה: החוקרים סבורים שלגנטיקה יש כנראה תפקיד מרכזי בעניין ומחפשים את הגנים שאחראיים להפרעת הקשב, אבל לא שוללים את השפעתה של הסביבה על התחזקות או היחלשות התסמינים. בינתיים, שלל הסברים ניתנים על ידי הסביבה. מה מהם נכון ומה מהם רק מיתוס? בדקנו.

   "הכל בגלל האוכל. כל היום הוא אוכל שטויות"

   לא בטוח.
   במדינות רבות באירופה נאסר השימוש בחומרים משמרים מסוימים אחרי שהתגלה קשר בין היפראקטיביות אצל ילדים קטנים ובין צריכה של צבעי מאכל מלאכותיים וחומרים משמרים. ולמרות זאת, לא בטוח שהסרה של צבעי המאכל והחומרים המשמרים מהתפריט של הילד תסייע בהפחתת התסמינים.

   הורים רבים מאשימים את הסוכר בפעלתנות היתר של הילד, אבל גם זה לא בהכרח נכון. נכון, עדיף שיאכל ירקות ולא סוכריות, אבל לא בגלל הפרעת הקשב שלו. הגבילו את צריכת הסוכר של הילד אם אתם מודאגים ממשקלו או מתוצאות בדיקת הדם שלו, ובכל מקרה היוועצו ברופא המשפחה לפני שאתם מכניסים את הילד למשטר דיאטה חדש.

   "טלוויזיה ומשחקי מחשב גורמים להפרעת קשב"

   לא בטוח.

   במחקרים מסוימים נמצא קשר בין צפייה מרובה בטלוויזיה ומשחק מרובה במחשב ובין בעיות משמעת, אולם קשר ברור בין הזמן שהילדים מקדישים לישיבה מול המסכים ובין הפרעת קשב לא נמצא. צפייה בטלוויזיה ומשחק במחשב עשויים להעלות את סף הגירוי של כל ילד ולהקשות עליו להקדיש תשומת לב לפעילויות אחרות, וייתכן גם שהצפייה בטלוויזיה היא מפלט מפעולות אחרות שילדים הסובלים מהפרעת קשב מתקשים להתרכז בהן, אבל אין בכך כדי להסביר את היווצרותה של הפרעת קשב וריכוז.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   לא בטוח שסוכר הוא הבעיה

   "עישון ושתיית אלכוהול בהיריון גורמים להפרעת קשב וריכוז"

   נכון.

   כבר שנים רבות ברור שעישון ושתיית אלכוהול מזיקים לעובר. האלכוהול והניקוטין מגיעים בזרם הדם אל העובר ויש להם השפעה הרסנית על התפתחות העובר, על התקדמות ההיריון ועל מהלך הלידה. לא חסרות סיבות, אפוא, להימנע מעישון ומשתיית אלכוהול במהלך ההיריון, ובכל זאת, הנה עוד אחת: חשיפת העובר לאלכוהול ולעישון במהלך ההיריון עשויה להיות גורם בהתפתחות ADHD. לפי מחקרים, לילדים החשופים לעישון טבק סיכוי גבוה לפתח הפרעת קשב וריכוז.

   "חשיפה לכימיקליים ולחומרי הדברה מגבירה את התסמינים"

   ייתכן.

   ייתכן שיש קשר בין חשיפה לחומרי הדברה להתפתחות הפרעת קשב וריכוז. ייתכן שהחלפת הפירות והירקות בבית לפירות וירקות אורגניים תסייע בהפחתת התסמינים. החוקרים מחפשים גם קשר בין הפרעת קשב וריכוז ובין כימיקליים המצויים בתרכובות תעשייתיות המצויות באריזות חטיפים ואפילו בצעצועים.

   "זה לא קשור לגנטיקה. ההורים פשוט לא בסדר"

   לא נכון.

   התסמינים של הפרעת קשב וריכוז עשויים להיראות למתבונן מהצד כמרדנות או כהתנהגות לא טובה. לכן קל להאשים את ההורים ולסכם את העניין ב"הם הורים לא טובים". ככל הנראה לגנטיקה יש חלק גדול בסיכוי להתפתחות הפרעת קשב וריכוז. במחקר מנסים לאתר את הגנים הקשורים בתופעה.

   סביר להניח שלא תוכלו למנוע מהילד שלכם את הפרעת הקשב והריכוז באמצעות חינוך, אבל יש שלל דברים שתוכלו לעשות בשבילו כדי להקל עליו. סביבה ביתית לא נעימה או סירוב ההורים לקבל את הבעיה של הילד עלולים להחריף את התסמינים. ככל שתקדימו לקבל את הבעיה ולהתמודד איתה כך ייטב לילד ולכם.