פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הפרעות קשב: אולי גם לבת שלך יש?

   לא בעיה של בנים בלבד: גם לילדות יש הפרעות קשב וריכוז, אך לעתים קרובות הן לא מאובחנות בזמן ולא זוכות לטיפול. זה יכול להשפיע על כל מהלך חייהן

   ילדה עייפה מכינה שיעורי בית (ShutterStock)
   ילדה עם הפרעת קשב עשויה להיות מפוזרת ומופנמת (צילום: ShutterStock)

   כשחושבים על ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, הדמות שקופצת לראש היא זו של הילד ההיפראקטיבי, שלא מפסיק לזוז ולא מסוגל לשבת בשקט בכיתה. הפרעות קשב וריכוז אכן שכיחות יותר בקרב בנים – פי שלושה עד ארבעה יותר. עם זאת, מדובר בבעיה אמתית גם עבור בנות רבות. בשל הפער המגדרי, ההבדלים בתסמינים והתפיסה המוטעית שלפיה זוהי "בעיה של בנים", ילדות ונערות רבות אינן מאובחנות ואינן מטופלות. חלקן אף מופתע לגלות בבגרות את המקור לקשיים שגרמו להן לתסכול כה רב בשנות בית הספר. עם זאת, בעשורים האחרונים נעשים יותר ויותר מחקרים שלא מקפחים גם את הילדות והנשים, ולצד זאת, עולה המודעות לחשיבות האבחון והטיפול - גם בקרב הורים לבנות.

   מחקר שנעשה בשבדיה בעשור הקודם התמקד בקבוצה של מאה ילדות שהוריהן היו מודאגים בגלל קשיים בריכוז או קשיים חברתיים שהן חוו, ופנו לרופאים לשם אבחון וטיפול. נמצא כי הרופאים נטו להקטין את ממדי הבעיה או שלא פירשו אותה נכון. הבנות עברו בהמשך אבחון יסודי והתברר שלרבות מהן יש הפרעות קשב וריכוז, ואחרות נמצאות על הספקטרום האוטיסטי. במחקר אחר שנערך באוסטרליה התבקשו הורים ומורים להחליט על סמך תיאור מקרה קצר אם לשלוח את הילד המתואר לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. לחצי מהתיאורים הוצמדו שמות של בנים ולחצי השני – שמות של בנות. גם במקרה הזה, נטו המשתתפים לשלוח לטיפול יותר בנים מבנות.

   הפרעות קשב: שאלות ותשובות נפוצות
   מה הקשר בין תזונה להפרעות קשב?

   הקריטריונים לאבחון הפרעות קשב וריכוז כפי שגובשו החל משנות השבעים התבססו על מחקרים שנעשו בעיקר בבנים היפראקטיביים, אך מחקרים מאוחרים יותר מצאו כי במקרים רבים, ילדות ונערות עם הפרעות קשב וריכוז אינן מגלות תסמינים של פעלתנות יתר כמו הבנים. כמו כן, בנות עם הפרעת קשב וריכוז סובלות פחות מפגיעה בכישורים המוטוריים בהשוואה לבנים עם הפרעה דומה – הבדל המיוחס להתבגרות מהירה יחסית של המוח אצל בנות.

   ילדה עם הפרעת קשב וריכוז עשויה להיות מפוזרת ומופנמת, עם קושי להתרכז ונטייה לאבד ולשכוח דברים. היא עלולה להתקשות לעקוב אחר הוראות ולעמוד במטלות לימודיות, מה שיכול להוביל לתסכול ולהלקאה עצמית. היות שבנות עם הפרעות קשב בדרך כלל לא מפריעות בכיתה, הורים ומורים מפספסים את הסימנים להפרעה, ולבנות עצמן קל יותר להסתיר אותם. למשל: לשבת בכיתה ולבהות במורה מבלי לשמוע באמת אף מילה שלה. וככל שהילדה אינטליגנטיות יותר, כך ההסתרה נעשית משוכללת יותר.

   אצל ילדות ונערות רבות, תסמיני הפרעות קשב וריכוז אינם חולפים בגיל ההתבגרות ונשארים עמן גם בחייהן הבוגרים. זאת ועוד, נשים לא מעטות מאובחנות רק בשנות העשרים או השלושים לחייהן ואף מאוחר יותר - בזמן הלימודים האקדמיים או כאשר הן מזהות את החוויה שלהן בדיאגנוזה שקיבל אחד מילדיהן.

   מה שבטוח הוא שהפרעות קשב וריכוז אצל ילדות הן לא דבר שכדאי להקל בו ראש. נמצא כי הן מקושרות לסיכון גבוה להפרעות אכילה, לדיכאון ולמצוקות אחרות. מחקר שנעשה בארה"ב מצא שנשים צעירות עם הפרעת קשב היו בסיכון גבוה פי שלושה עד ארבעה לניסיונות התאבדות מנשים ללא הפרעת קשב, ונטו לפצוע את עצמן פי שניים עד שלושה מנשים אחרות.

   במחקר השתתפו יותר מ-200 ילדות שעברו אבחונים מקיפים; החוקרים חזרו אליהן כעבור חמש ועשר שנים ושאלו אותן על ניסיונות התאבדות, על פגיעה עצמית ועל שימוש בסמים. "הפרעות קשב וריכוז יכול לאותת על בעיות פסיכולוגיות עתידיות אצל נערות, בעת שהן נכנסות לשלב הבגרות", אמר עם פרסום המחקר החוקר הראשי, ד"ר סטיבן הינשו מאוניברסיטת ברקלי.