פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   Zoom: תוסף תזונה שמקל על תסמיני הפרעות קשב וריכוז

   השפעת הרכיב הייחודי Sharp-PS Platinum נבדקה במחקרים קליניים על ידי מדענים ישראלים ונמצא שהוא מסייע לצמצם תסמיני הפרעות קשב אצל ילדים. כל המשפחה יכולה רק להרוויח

   מעבדת מחקר (ShutterStock)
   (צילום: ShutterStock)

   בשנים האחרונות יצאו משתמשי הריטלין מארון התרופות. זו כבר לא בושה להודות: יש לי הפרעת קשב וריכוז ואני נוטל תרופה כדי לטפל בה. עם זאת, ישנם הורים שאינם ששים לבקש מהנוירולוג מרשם עבור ילדיהם, וקל להבין את החשש שלהם מתופעות לוואי ומהשפעות מפתיעות. תוסף התזונה Zoom מבית "טבע" הוא הבחירה הטבעית למי שהטיפול התרופתי מרתיע אותו מסיבה זו או אחרת, או למי שמעוניין בטיפול משלים לטיפול התרופתי.

   Zoom הוא לא תרופה, ואף על פי כן הוא נבדק במחקרים קליניים ונמצא כי הוא מסייע בהקלה על מגוון תסמינים של הפרעות קשב וריכוז, ללא תופעות לוואי חריגות.

   Zoom מכיל את הרכיב Sharp-PS® Platinum שפותח על ידי חברת "אנזימוטק" הישראלית. מדובר בשילוב בין פוספטידיל-סרין - חומר המצוי על קרומי התאים שלנו ומשפיע על תהליכים המערבים למידה - לאומגה-3, קבוצה של חומצות שומן החיוניות לבריאותנו בכלל ולתפקוד המוחי בפרט.

   מחקר ישראלי שפורסם בשנת 2012 בכתב העת European Psychiatry מצא כי הרכיב המשולב עשוי להפחית תסמינים של הפרעות קשב וריכוז. בשלב הראשון של הניסוי, שארך 15 שבועות, קיבלו חלק מהילדים את תוסף התזונה וחלק קיבל פלסבו. ההורים ואפילו החוקרים לא ידעו מי מהילדים משתייך לאיזו קבוצה. ב-15 השבועות הבאים נטלו כל הילדים את התוסף. 140 ילדים השלימו את המחקר כולו.

   לדברי החוקרים, נמצא יתרון מובהק לילדים שהשתתפו בקבוצת הניסוי בשורה של מדדים הכלולים במבחן מקובל לאבחון הפרעות קשב וריכוז (Conner's Rating Scales), שבמסגרתו ממלאים ההורים והמורים שאלונים מפורטים על התרשמותם מהתנהגות הילד. בפרט, נמצא שהטיפול היטיב עם תת-קבוצה של ילדים היפראקטיביים עם קשיים בוויסות רגשי והתנהגותי.

   מחקר נוסף שנערך במדינת טקסס והוצג באחרונה לאקדמיה האמריקנית לנוירולוגיה בדק את השפעתו של מוצר זהה הנמכר בארה"ב. החוקרים שילבו בין ראיונות עם הורים לעיון ברישומים הרפואיים של מאות ילדים שנטלו את התכשיר.

   המחקר מצא כי רוב המטופלים – כ-60% – אשר התמידו בטיפול במשך שלושה חודשים אכן נהנו מהשפעתו של התוסף. סביר להניח שבשנים הבאות יצטרפו מחקרים נוספים לממצאים המעודדים, והמדענים ימשיכו במלאכת פיתוח הטיפול החלופי, הבטוח והאפקטיבי, להפרעות קשב וריכוז.