פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הפרעות קשב וריכוז: שאלות ותשובות

   ריכזנו עבורכם את השאלות המרכזיות שהפנו הגולשים אל המומחים שלנו - וכמובן גם את התשובות

   ילד מניף כיסא מעל ראשו (ShutterStock)
   (צילום: ShutterStock)

   שאלות כלליות

   ש: יש הבדל מגדרי בהפרעה הזאת? יותר בנים או יותר בנות?
   ד"ר אילנה רייט: בעבר חשבו שהתופעה שכיחה בבנים עד פי תשעה מאשר בבנות. היום מקובל לחשוב שהתופעה שכיחה בבנים פי שלושה עד פי ארבעה מאשר בבנות. המעניין הוא שבמבוגרים היחס משתווה בין נשים וגברים. ייתכן שההבדל נובע מהעובדה שבנים הם יותר "היפרים" מבנות וכנראה שמאובחנים ומתגלים יותר.

   ש: האם קיים רכיב גנטי להפרעה? אני סובלת ממנה. האם הילדים שלי יסבלו גם?
   ד"ר אילנה רייט: הפרעת קשב הינה תכונה עם רכיב תורשתי מאוד חזק, ולהורה עם הפרעת קשב יש סיכוי של קרוב ל-50% להוריש אותה לכל אחד מילדיו. אם נסתכל על זה הפוך: ילד המאובחן עם הפרעת קשב ב-80% מהמקרים נמצא שאחד מהוריו או עוד מישהו מהמשפחה הגרעינית הוא גם עם הפרעת קשב.

   ש: אפשר לחדד מעט את הנקודה של ד"ר איריס מנור, שמציינת בפורום הרופאים שילדים לקויי קשב כן יכולים להתרכז? חשבתי שחוסר היכולת להתרכז הוא בעצם הסימן העיקרי שמעיד על הפרעת קשב.
   ד"ר אילנה רייט וד"ר זיוה שגיא: אפשר לראות את הפרעת הקשב כמו סלט ירקות אישי. לכל אחד יש את הירקות שלו בסלט. יש תסמינים רבים המאפיינים הפרעת קשב, ורק אם יש מספיק תסמינים ניתן להגדיר זאת כהפרעת קשב. לא לכולם יש הכול. קיימות ארבע פונקציות של קשב: קשב מתמשך - מיקוד במשימה תוך שמירה על רמת ביצוע עקבית, לאורך זמן. קשב בררני (סלקטיבי) - היכולת להתמקד במידע רלוונטי, תוך התעלמות מגירויים מסיחים. הפניית קשב - היכולת להעביר את מוקד הקשב מגירוי אחד למשנהו. בקרת קשב - היכולת לתכנן ולבצע פעולות מורכבות, להשתמש במשוב פנימי וחיצוני, להתמודד עם מצבי קונפליקט בין גירויים מתחרים וכדומה. ילדים עם הפרעת קשב לא בהכרח לוקים בכל פונקציות הקשב. יש כאלה שאין להם בעיה בקשב מתמשך (ריכוז) אבל יתקשו בהפניית קשב או בקשב בררני. יש ילדים המאובחנים כילדים עם הפרעת קשב מהמופע (על פי ספר האבחונים האחרון איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי מגדיר זאת כ- presentation) של אימפולסיביות/היפראקטיביות עם קשיי קשב מינוריים.

   ש: זה נדמה לי או שילדים עם הפרעת קשב נוטים יותר לסבול מלקויות למידה שונות?
   ד"ר זיוה שגיא: זה לא רק נדמה. נדיר שהפרעת קשב באה לבד. Comorbidity הוא מונח שמשמעו "תחלואה נלווית", וזה אכן קורה לא מעט. במקרים רבים לילדים עם הפרעת קשב יש לקויות למידה, ויש תחלואות נלוות שונות נוספות. יחד עם זאת אין הכרח ששתי הלקויות תבואנה יחד; יש כאלה שיש להם רק לקויות למידה ויש עם הפרעת קשב ללא לקויות למידה. חשוב לי לציין כי כאשר שתיהן מגיעות יחד, כל אחת מהן צריכה להיות מטופלת בנפרד. הן אינן אחת.

   שאלות בנושא אבחון

   לימודי רפואה (ShutterStock)
   (צילום: ShutterStock)

   ש: יש דברים שאני שומעת עכשיו שנראים לי מאד מתאימים לבן שלי (תמיד חשדתי, לכן נרשמתי לכנס). אז איך מתקדמים מכאן? איך מאבחנים, איך נדע אם זאת באמת הבעיה?
   ד"ר אילנה רייט: האבחון הינו רפואי ונעשה על ידי רופאים המתמחים בתחום זה. משרד הבריאות הגדיר במדויק מי רשאי לאבחן: נוירולוגים, פסיכיאטרים ורופאי ילדים או משפחה שהוכשרו לכך. שימי לב: מדובר ברופאים, ולא באבחון פסיכו-דידקטי. בקופות החולים השונות יש מרפאות ייעודיות לאבחון וטיפול. לכל קופת חולים יש מערך של רופאי ילדים העוסקים בתחום, וכמובן יש מרפאות פרטיות. השלב הראשון, לדעתי, הוא להתייעץ עם רופאת הילדים שלך. היא מכירה אותו ואותך, ותוכל להמליץ על המשך הדרך.

   ש: איך אפשר לדעת אם הילד סובל מהפרעת קשב או פשוט לא אוהב ללמוד?
   אילנה רייט: הפרעת קשב אינה לקות למידה אלא תכונה שמשפיעה על כל תחומי החיים, ולכן ילד עם הפרעת קשב ייראה כזה גם בבית, גם בחוגים ולא רק סביב משימות למידה. אי-אפשר באמת להתבלבל פה.

   ש: תוכלי לתאר קצת מה כולל האבחון? האם מדובר במבחני נייר ועפרון?
   ד"ר אילנה רייט: מכיוון שזו לקות/הפרעה תפקודית הנצפית במסגרות שונות ובגילאים שונים, הדרך היחידה לאפיין ולאבחן אותה היא בראיון קליני. לא מבחנים או מבדקים ממוחשבים או אחרים. הרופא יושב עם הילד והוריו ועובר איתם על כל תחומי החיים שלו, על התפתחותו, על בני משפחה אחרים. כדי לקבל מידע רב ככל האפשר אנחנו נעזרים בשאלונים להורים ומורים.

   ש: מה עלול לקרות במקרה שבו הילד לא מאובחן בזמן?
   ד"ר זיוה שגיא: הפרעת קשב שאיננה מטופלת ואיננה מאובחנת בילדות, צפה בדרך כלל בתיכון. רוב הילדים שצלחו את בית הספר היסודי יחסית בקלות, נתקלים בבעיות לימודיות בתיכון ורבים מהם אף נכשלים בלימודים. בנוסף לכך, לילדים עם הפרעת קשב יש דימוי עצמי נמוך בגלל הפער בין מה שהם יודעים שהם מסוגלים לבצע ומה שהם רוצים לבצע ולבין התוצאות בפועל. הפער הזה מאמלל את הילדים. לכן כדי להציל את הדימוי של הילד מומלץ לאבחן ולטפל בגיל צעיר ככל האפשר. דרך אגב, עד לאחרונה היה מקובל לאבחן רק מכיתה א'. בשנים האחרונות בארצות הברית מאבחנים ומטפלים כבר מגיל 3. בעקבות מחקרים הגיעו למסקנה שככל שמטפלים מוקדם יותר, הדימוי העצמי של הילד ניצל.

   שאלות בנושא טיפול

   גבר מבוגר עם הפרעת קשב (ShutterStock)
   (צילום: ShutterStock)

   ש: האם זה נכון שטיפול בהפרעות קשב וריכוז יוצר בטווח הארוך שינויים במוחם של ילדים (בגילאי 6-8) ובעצם "מרפא" את ההפרעה?
   ד"ר אילנה רייט: הפרעת קשב אינה מחלה ולכן לא ניתן "לרפא" אותה. הטיפולים השונים עוזרים לייעל את התפקודים המוחיים וניתן לחשוב עליהם כמו על משקפיים: לא "מבריאים" קוצר ראייה רק בהרכבת משקפיים. עם זאת, בעזרת טיפולים אנשים עם הפרעת קשב רוכשים מיומנויות, יוצרים קישורים חדשים במוח ומחזקים קישורים קיימים, וכך, גם לאחר הפסקת הטיפול, חלק מהקשיים "מתרככים". הם לעולם לא נעלמים.

   ש: יכול להיות מצב שבו הפרעת קשב חולפת מעצמה? עם הגיל?
   ד"ר זיוה שגיא: הפרעת קשב איננה עוברת עם הגיל. אבל יש בוגרים שבמהלך החיים הצליחו לגייס אסטרטגיות לניהול ההפרעה, ומרגישים שהיא לא מנהלת אותם יותר. יש מחקר שבחן הבדלים במוחות של ילדים ובוגרים. לאור ההבדלים המשמעותיים שהתגלו במחקר זה, ההשערה היא שבבגרות, אצל חלק מאלו שאובחנו בילדות, הסבל מהסימפטומים מתעמעם. זה אופטימי, אבל זה בפירוש לא צריך למנוע מהורים לטפל בילדיהם הסובלים מההפרעה ולעשות זאת מוקדם ככל האפשר כדי להפוך את הילדות והנעורים שלהם לקלים ומספקים יותר.

   שאלות בנושא התמודדות יומיומית

   ילדה מתוסכלת מכינה שיעורי בית (ShutterStock)
   (צילום: ShutterStock)

   ש: ההתמודדות עם שיעורי הבית הופכת אצלנו לסיוט, שרק הולך ונהיה יותר גרוע. מה עושים?
   ד"ר זיוה שגיא: בהחלט יש מה לעשות. אני ממליצה לקרוא את המאמר הזה ואביא גם כאן את עיקר הדברים:
   1. נסי ליצור עניין בשיעורי הבית. לילדים עם הפרעת קשב יש סובלנות נמוכה לשעמום. הפכו את השיעורים למשחק, עשי לו הפוגות של הנאה בכל כמה דקות.
   2. ילד בן 7 אמור לשבת עד 45 דקות ביום לשיעורי בית, לא יותר מזה. אל תאמללי את הילד בכך שישב שעות ליד שולחן שיעורי הבית. הילד צריך גם לחיות. אסור לפגוע לו בקשרים החברתיים ו/או בחוגים. לפיכך אם יש צורך, החליטו על הנחות בשיעורי הבית. במקום לפתור ארבעה עמודים שלמים בחוברת חשבון, שיפתור תרגיל אחד מכל סעיף.
   היו, ההורים, סנגורים שלו מול בית הספר..
   3. לפני הכנת שיעורי הבית, דאגו שהילד יעשה פעילות של הנאה. דאגו שהוא יהנה בלי להרגיש אשמה. המנוחה הזו חשובה על מנת לאפשר לו להכין את השיעורים יותר בקלות.
   4. הימנעו מענישה אם הילד מתקשה בהכנת שיעורי הבית. זה לא יעזור ולא יפתור את הבעיה, אלא רק יכניס את כל המשפחה למעגל איבה, ואת הילד למעגל כישלון ודימוי עצמי נמוך. ואם יש צורך - פנו לטיפול. אימון אישי, למשל, עוזר ללמידה ולרכישת כלים להכנת שיעורי בית.

   ש: האם יש קשר בין תזונה והפרעת קשב וריכוז?
   ד"ר זיוה שגיא: כן, ומכמה היבטים. ראשית, ידוע על קשר בין הפרעת קשב והשמנת יתר. ילדים ובוגרים עם הפרעת קשב נוטים לאכילת יתר. שנית, ידוע על מזונות מסוימים המחריפים את חוסר השקט אצל ילדים עם הפרעת קשב, למשל סוכר וצבעי מאכל. ניתן לקרוא עוד על הנושא כאן.