פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הפרעת קשב: איך יודעים אם לילד שלי יש?

   זוהי אחת ההפרעות השכיחות ביותר בקרב האוכלוסייה כולה, והתסמינים עשויים להופיע כבר בגיל הרך. למה כדאי לשים לב ועל מה חשוב להקפיד?

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   מעריכים כי עד 10% מהאוכלוסייה סובלים מהפרעת קשב וריכוז (צילום: ShutterStock)

   בכל כיתת גן יש כמה ילדים שפשוט לא מצליחים לשבת יפה אפילו כשהגננת מבקשת, שלא מצליחים להתרכז בשעת ריכוז, שמבטם נודד לחלון ושכל מה שבא להם הוא לרוץ החוצה לארגז החול. ייתכן מאוד שילדים אלו סובלים מהפרעת קשב. אפשר שההורים שלהם כבר מתכננים לשלוח אותם לאבחון מקצועי – וייתכן שיעברו כמה שנים בטרם יבינו שהם זקוקים לטיפול.

   הפרעת קשב וריכוז היא שם כולל לשלל תופעות שקשורות בקשיי עיבוד מידע שמתקבל מהסביבה. על פי הערכות, בין חמישה לעשרה אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מהפרעת קשב וריכוז. הפרעות קשב נפוצות יותר בקרב בנים ומופיעות בילדות. הן לא עוברות במהלך החיים אלא מקבלות מופעים שונים בגילאים שונים. הפרעות קשב עשויות להוות נטל גדול על הילד, על ההורים ועל חיי המשפחה, ועם זאת, בטיפול נכון אנשים עם הפרעת קשב מתגלים כבעלי יכולות תקשורת גבוהות ורגישות גבוהה לסביבתם, שממנה הם יכולים להפיק יתרונות רבים. האם אתם חושדים שלילד שלכם בעיות קשב וריכוז? ואם כן, מה עושים?

   הצטרפו לכנס הווירטואלי הראשון להורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז

   עוד על הפרעות קשב וריכוז:
   קצת מדע: מה אומרים המחקרים העדכניים?
   7 כלים פשוטים להתמודדות יומיומית
   לנסוע לחו"ל עם הילדים בלי להשתגע

   ה"אסטרונאוט" של הכיתה

   תסמיני הפרעת הקשב והריכוז שונים ומגוונים, ומתחלים בעיקר לשתי קבוצות: תסמיני היפראקטיביות – תנועת מרובה, התנהגות אימפולסיבית, חוסר בעכבות ועוד - ותסמיני פיזור וחוסר קשב - קושי להתרכז בנושא אחד, דעת מוסחת בקלות וכולי. נהוג לאבחן ולהתחיל את הטיפול בלקויי קשב בגיל שבע, אבל היום ניתן להתחיל לטפל בהפרעה כבר מגיל חמש. עם התבגרות הילד, פוחתים התסמינים מתחום ההתנהגות ההיפראקטיבית, ועשויים לעלות תסמינים של הרס עצמי, כמו למשל נטייה לדיכאון, וזוהי סיבה נוספת לחשיבות האבחון המוקדם.

   חשוב לשים לב לתסמינים שמופיעים כבר בגיל הרך. בשנה הראשונה לחיים התינוק עשוי להתקשות להתרגל למחזור השינה או לעקוב אחרי כל תנועה וגירוי בחדר. מגיל שנה עד שלוש, תיתכן התפתחות מוטורית מהירה בצד התפתחות איטית של השפה. מרגע שהילד כבר השתלט על השפה תופיע רגישות מועצמת לאור ולריחות; גם עולם דמיון עשיר ומפותח במיוחד יכול להעיד על הפרעת קשב.

   בשעה הרביעית לחיים ימשיכו להופיע חלק מהתסמינים הקודמים ועשויים להצטרף אליהם סקרנות גדולה, תזוזה מתמדת, התעוררות תכופה בלילות, הרטבת לילה, וכן בעיות בהתנהגות בגן הילדים והתקפי זעם.

   בגיל בית הספר נראה שני טיפוסים של ילדים עם הפרעת קשב וריכוז: האחד "אסטרונאוט" - חולמני, נראה כישן ופעמים רבות ממש נרדם בשיעורים. דעתו של ילד זה תהיה מוסחת תדיר על ידי גירויים חיצוניים שאינם רלוונטיים ללימודים בכיתה, או על ידי עולמו הפנימי. הטיפוס השני יהיה טיפוס היפראקטיבי וחסר מנוחה. ילדים בעלי הפרעת קשב ייתקלו פעמים רבות בקשיים חברתיים, אך חלקם, ובעיקר בעלי התנהגות היפראקטיבית, דווקא יהיו פופולריים מאוד. בגיל ההתבגרות חלק מהתסמינים עלולים להחמיר ולבוא לידי ביטוי בהתפרצויות זעם ובהתעלמות מהוראות המורים וההורים. החיים בבית הספר ובבית עלולים בשלב זה להיות מתסכלים במיוחד.

   מה על ההורים לעשות?

   האבחון המוקדם ביותר נעשה בגיל חמש. עם זאת, כבר בגיל הרך כדאי ליצור בבית אווירה תומכת וסבלנית להתנהגות שעלולה להעיד על הפרעות קשב. פעמים רבות סביבה תומכת וסדר יום ברור עשויים להקל על התסמינים כבר בגיל הזה ולמנוע הופעה של תסמינים חמורים יותר בהמשך, כמו היפראקטיביות, ירידה בדימוי העצמי, קשיים חברתיים והתקפי זעם.

   חשוב שההורים יצרו לילדים סדר יום מובנה, ישוחחו איתם, לא יאיצו בהם וישוו את התפתחותם לזו של יתר האחים בבית. חשוב לאפשר לילד לפתח כלים תקשורתיים: להשאיר אותו בבית או עם מטפלת עד גיל שנתיים, לא להושיבו מול הטלוויזיה ליותר משעתיים ביום ולהקפיד על שינה תקינה, שכן לקויי קשב נוטים לפתח בעיות שינה.

   חשוב להתעודד ולזכור שהדמיון המפותח והרגישות לסביבה של הילד שסובל מהפרעת קשב, עשויים לשמש אותו, בטיפול נכון, כמעלות בחיים הבוגרים.